Média

Cenelín – Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce – odkaz na zprávu z akce

Cenelín – Gymnázium Vysoké Mýto

Cenelín – Gymnázium Park Mládeže Košice

Cenelín – Gymnázium U Libeňského zámku

Cenelín na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce – Zpráva z akce

Cenelín na Gymnáziu Vysoké Mýto – Zpráva z akce

První propagace projektu Fúzelín – Rozhovor o projektu Fúzelín pro ČVUT

Cenelín na SPŠ Dopravní Motol

Časopis DP 1/2023, strana 15 – DP Kontakt

Hospodářské novinyReportáž z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, 2022

EkontechProjekt Cenelín – když spolupráce firem a škol funguje a dává smysl

Český Rozhlas
Dne 20. října 2014 byla zvěřejněna reportáž v Magazínu Leonardo na Českém Rozhlase Plus, kde o projektu Cenelín rozmlouvali Tomáš Ivančík, z české pobočky společnosti Dassault Systemes, a Ing. Jan Štěpánek, z ústavu energetiky FS ČVUT v Praze. Rozhovor si můžete poslechnout v odkazu ZDE (pasáž o projektu Cenelín začíná po 13. minutě).

TřípólPodílí se na CENElíNu

Český RozhlasPomocí virtuální elektrárny Cenelín spojují studenti akademickou sféru se světem průmyslu

Technický týdeníkStudentská stavba virtuální jaderné elektrárny Cenelín nabírá na obrátkách

Studentská stavba virtuální jaderné elektrárny Cenelín se rozšiřuje
Studenti ČVUT, VUT a SPŠ Pelhřimov pracují s nejmodernějšími 3D technologiemi. Stavební tým virtuální jaderné elektrárny Cenelín se více než rok po začátku rozrůstá. Do projektu sdružení CENEN a společnosti Dassault Systèmes se vedle studentů Fakulty strojní ČVUT v Praze zapojil i Energetický ústav Strojní fakulty VUT v Brně a studenti SPŠ Pelhřimov. Ti modelují základní strojní součásti, které se používají v sestavách velkých komponent.

Projekt JE Cenelín byl spuštěn na podzim roku 2012. Studenti v jeho rámci řídí pomocí softwarových nástrojů virtuální výstavbu jaderné elektrárny. V první polovině roku 2013 proběhla série školení softwaru CATIA V6 a ENOVIA u firmy DYTRON pro doktorandské studenty, kteří své vědomosti nyní budou předávat dalším. Software v hodnotě několika milionů korun poskytl studentům hlavní partner projektu, společnost Dassault Systèmes.
 
„Už Jan Ámos Komenský razil heslo škola hrou. Projektem Cenelín se snažíme uvést tento přístup do praxe i na úrovni vysokého školství. Jde nám hlavně o to, aby si studenti uvědomili komplexnost takových technologických celků jako je jaderná elektrárna, pochopili provázanost poznatků, které si osvojují v teoretických předmětech, a mohli je uplatnit v zatím virtuální praxi,“ uvedl docent Václav Dostál z Fakulty strojní ČVUT.

„Snažíme se podporovat studentky a studenty technických oborů a dát jim možnost získat už při studiu zkušenosti s nejnovějšími 3D technologiemi, které využijí v praxi a umožní jim lépe se uplatnit na trhu práce,“ dodal Ján Gajdoš, ředitel společnosti Dassault Systèmes pro Českou republiku.

Vedle organizačních příprav a tvorby zázemí se studenti zúčastnili stáže u firmy NIAEP v ruském Jižním Novgorodě. Tady tým získal informace o aplikaci nových softwarových prostředků a využití 3D technologií přímo v projekční kanceláři společnosti Rosatom. Na FS ČVUT nato vznikl nový volitelný předmět CATIA pro energetiku pro studenty bakalářského a magisterského programu.

V další fázi se budou tvořit a zavádět první modely do systému a spustí se virtuální příprava výstavby. Ve spolupráci s Dassault Systèmes budou studenti zkoumat možnosti využití dalších softwarových nástrojů (CATIA, ENOVIA, DELMIA, SIMULIA a 3DVIA Composer) pro vytvořené 3D modely komponent a pro řešení jejich chování při provozním zatížení

Zdroj: Grayling (Štěpán Kačena)